پروژه توان افزایی زنان

پروژه توان افزایی زنان سرزمینمان

« گفت‌وگو با سارا ولی‌میرزا، مدرس دوره‌های تسهیلگری »

گفت‌وگو با سارا ولی‌میرزا، مدرس دوره‌های تسهیلگری

تاریخ ارسال : شنبه , 01 ارديبهشت 1397

باید یاد بگیریم گروه بسازیم


گفت‌وگو با سارا ولی‌میرزا، مدرس دوره‌های تسهیلگری

 

سارا ولی‌میرزا کارشناس ارشد حقوق محیط زیست، از سال ١٣٧٥ فعالیت خود را با سازمان‌های غیردولتی و NGOهای محیط زیستی با تمرکز در زمینه‌ی آموزش  در حوزه‌ی محیط زیست انسانی آغاز کرده است. پس از شرکت در دوره‌های توانمندسازی سازمان‌های غیردولتی که توسط سازمان ملل در سال ١٣٨٣ برگزار شد  و آشنایی با مهارت‌های کار گروهی و مشارکت ، به صورت جدی و حرفه‌ای به تدريس و کار در حوزه تسهیلگری مي پردازد.  وی از سال ٨٦ بیشتر تمرکز خود را  بر بحث توان‌افزایی زنان با تکنیک‌ها و رویکرد تسهیلگری قرار داده  و کلیه‌ی آموزش‌ها را در قالب کار گروهی و مشارکت ارائه می‌دهد. در حال حاضر سارا ولي ميرزا به عنوان مدير پروژه توان افزايي همه جانبه زنان كه در منطقه ١٩ در حال انجام است را با رویکرد تسهیلگری طراحی و در دست اجرا دارد. پایلوت اين پروژه با موفقيت به پايان رسيده است. 
با او درباره تسهيل گر و تسهيل گري گفتگويي داشتيم كه در ادامه مي خوانيد

* اصولاً‌ به چه کسی تسهیلگر گفته می‌شود؟
تسهیلگر یعنی آسان‌کننده‌ی فرایندها. این آسان‌کردن به معنی تسریع‌کردن فرایندها نیست و به این معنی است که آدم‌ها بتوانند با یکدیگر گفتگوی بهتر و تعاملات مناسب‌تری داشته باشند. در قالب گروه، مشارکت و فعالیت کنند.

* در کارگاه تسهیلگری که در موسسه آینده برتر برگزار شد، آیا شرکت‌کنندگان از گروه خاصی انتخاب شدند؟
این کارگاه به پیشنهاد "چکش سبز" برگزار شد و شرکت‌کنندگان، همگی از فعالین اجتماعی در حوزه‌های مختلف هستند. بخشی، در حوزه کودک کار می‌کنند، بخشی از آن‌ها، کودکان کار و خیابان و برخی در حوزه توان‌افزایی زنان. ولی نقطه‌ی مشترک این است که همه، فعالیت‌های اجتماعی دارند. همه با NGOها  و سازمان‌های مردم‌نهاد در حال فعالیت هستند.

* درباره‌ی این کارگاه دو روزه توضیح دهید.
در روز اول، بیشتر روی مفاهیم کار کردیم و سعی شد ادبیات مشترکی تولید شود و به کلماتی که بیشتر با آن‌ها سر و کار داریم و ارزش‌ها و زیرساخت‌های‌مان است بپردازیم. روز دوم، روی تکنیک‌ها بحث می‌کنیم که بخشی از آن‌ها در روز اول نیز مرور شدند ولی در روز دوم، 25 تکنیک اصلی تسهیلگری را معرفی می‌کنیم و در نهایت کاری عملی توسط خود شرکت‌کننده‌ها از صفر تا صد، با استفاده از تکنیک‌های تسهیلگری طراحی، برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد.

* تسهیلگری فقط مخصوص فعالین اجتماعی است یا همه می‌توانند تسهیلگر باشند؟
قطعاً. به نظر من تسهیلگری یک رویکرد یا زاویه‌ی دید است که به صورت فردی هم می‌تواند برای خود افراد کاربرد داشته باشد، ولی آن چیزی که مهم است، در قالب گروه شکل می‌گیرد و اتفاق می‌افتد و تبلور پیدا می‌کند. هر گروه و سازمانی و یا هر دو نفری که می‌خواهند با همدیگر کاری را انجام بدهند، به نظر من خوب است که حداقل یکی‌شان کار تسهیلگری را بلد باشد. این طوری می‌توانیم به فرایندها توجه کنیم و پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشیم و خروجی‌های مناسب‌تری بگیریم و منابع را خوب ببینیم و بتوانیم فرصت‌ها را شناسایی کنیم و انتخاب‌های بیشتری در راه‌ها داشته باشیم و فضای گفتگوی بهتری را هماهنگ کنیم. من فکر می‌کنم تسهیلگری به درد همه می‌خورد. این کارگاه، کارگاهی مقدماتی است که فقط آشنایی با تکنیک‌های تسهیلگری محسوب می‌شود و کارگاه‌های تسهیلگری پیشرفته داریم که در حوزه‌های تخصصی وارد می‌شود. آموزش، برنامه‌ریزی، تصمیم‌سازی و ...

* چرا حوزه تسهیلگری را برای فعالیت انتخاب کردید؟
به نظر من آن چیزی که شاید خیلی به آن احتیاج داریم این است که باید بلد باشیم گروه بسازیم. ما همیشه متهم شدیم به این که ایرانی‌ها کار فردی را خوب انجام می‌دهند ولی کار گروهی‌شان ضعیف است. در تسهیلگری ما به این کمک می‌کنیم که آدم‌ها اهمیت و ارزش کار گروهی را بتوانند در قالب بازی‌ها و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند درک و لمس کنند ، خروجی‌هایش را ببینند و بپذیرند که کار را ریشه‌ای انجام دهند ، گروه‌های‌ خود را درست بسازند و نقش آدم‌ها به درستی مشخص شود و در نهایت آن فضای گفتمان و تعامل شکل بگیرد.

پروژه ها

تمام پروژه های آینده برتر را اینجا ببینید

گروه های همکار

الو دکتربیست تا سیمجله پزشکی دکتر سلاممجله زندگی ایده آلمجله سیب سبزجمعیت طلوع بی نشان هاراهنمای آنلاین دکوراسیون و معماری چیدانه
« شما نیز به جمع همکاران آینده برتر بپیوندید »