یلدای برتر

عکس های بیشتر

«اختتامیه نمایشگاه محصولات دست‌ساز آینده برتر»

هشت روز فعالیت بی‌وقفه نمایشگاهی ...

کمپین صبح و همراهی

برای دیدن عکس های این جشن کلیک کنید

« با نوریا، بانوی سرپرست خانوار قزاقستانی آشنا شوید »

با نوریا، بانوی سرپرست خانوار قزاقستانی آشنا شوید

تاریخ ارسال : شنبه , 24 تير 1396

 

توانمندسازی اقتصادی بانوان روستایی یا سرپرست خانواده، چگونه می‌تواند باعث حضور آنان در شورای محلی یا نماینده یک جامعه شود؟

 

در همین رابطه یک بانوی سرپرست خانوار را به شما معرفی می‌کنیم. نوریا خانمی 40 ساله، مادر 3 فرزند و نماینده شورای قزاقستان است. او می‌گوید: من قبلا صرفا یک زن خانه‌دار بودم. نشستن در خانه، انجام کارهای خانه، مراقبت از فرزندانم و همسرم مهم‌ترین وظیفه من بود. البته براي به دست آوردن پول و حمايت از خانواده‌ام در زمان بيكاري اغلب كارهاي دستي درست می‌کردم.

 

مترجم: افسانه خجسته

khojastehafsaneh@yahoo.com


 

سال ٢٠١٤ عضو موسسه‌ای مربوط به توانمندسازی بانوان شدم و با كمك زنان سازمان ملل متحد شروع به بالا بردن آگاهي از حق زنان سرپرست خانوار يا روستايي، حل مشكلات آنان و توانمند كردن آن‌ها از نظر اقتصادي کردم؛ به طوري كه صدايشان شنيده شود...

 

در دوره‌های آموزشی موسسه؛ تعليم ديدم و ظرفيت را به ١٥٠٠ زن روستايي و سرپرست رساندم و مهارت‌های راهنمايي و کسب‌وکار موفق و مؤثر را ياد گرفتم. مجموعه ما تمرين و ممارست به‌طور خاص بر جنسيت زن دارد.

 

كشاورزي مؤثر، صنایع‌دستی، نان و شیرینی‌پزی، خياطي و بافتني و خيلي آموزش‌های ديگر براي توانمندسازی بانوان داشتيم. بعد از مدتي از نظر اقتصادي بسيار قوي شدم. قدرت تصمیم‌گیری و ساختن پيدا كردم، ياد گرفتم يك زن اجتماعي باشم و در جامعه کارکنم، خيلي مستقل شدم. ديد من در مورد زندگي تغيير كرد. متوجه شدم كه می‌توانم تغيير ایجاد كنم، تغيير براي بهتر شدن، نه ‌فقط براي خانواده بلكه براي اجتماع و عموم مردم.

 

خيلي زود بعد از اینکه مردم من را شناختند، به خودم باور و ايمان آوردم و با حمايت ديگر بانوان، تصميم گرفتم براي انتخابات شوراي محله شركت كنم. تا اینکه در سال 2016 به‌عنوان نماینده شورای محلی انتخاب شدم برای اولین بار در زندگی‌ام 225 رأی گرفته بودم و نفر پنجم از بین 39 کاندید شده بودم. این اتفاق مرا محکم‌تر کرد و محرکی بود برای تلاشم در راستای کسب حق زنان سرپرست خانوار، حل مسائل و مشکلات آن‌ها، دیدنشان از نزدیک و توانمند کردنشان.

منبع: www.empowerwomen.org

پروژه ها

تمام پروژه های آینده برتر را اینجا ببینید

گروه های همکار

بنیاد نیکوکاری برینشبکه اجتماعی ورزشی طرفداریمجله زندگی ایده آلبستر سرمایه‌پذیری جمعی فاندورانخیریه زنجیره امیدکافه آی تیمجله پزشکی دکتر سلام
« شما نیز به جمع همکاران آینده برتر بپیوندید »