یلدای برتر

عکس های بیشتر

«اختتامیه نمایشگاه محصولات دست‌ساز آینده برتر»

هشت روز فعالیت بی‌وقفه نمایشگاهی ...

کمپین صبح و همراهی

برای دیدن عکس های این جشن کلیک کنید

« معرفی 5 نفر از بزرگترین کارآفرینان اجتماعی در همه عصرها »

معرفی 5 نفر از بزرگترین کارآفرینان اجتماعی در همه عصرها

تاریخ ارسال : شنبه , 17 تير 1396

 

درحالی‌که تولید یک کسب‌وکار موفق در هر شاخه‌ای تحسین‌برانگیز است، برخی از کارآفرینان با بهره کار خود به سود بیشتری دست می‌یابند. درواقع بعضی از آن‌ها با فراهم آوردن منابع، ایجاد فرصت، آموزش و دسترسی به منابع مالی به کسانی که بیشتر نیازمند هستند، کمک می‌کنند. این کارآفرینان اجتماعی با استفاده از دانش و مهارت و دانایی، با کسب‌وکار خود و ترکیب آن با مدل سنتی و بر عهده گرفتن یک مأموریت اجتماعی و ایجاد تغییرات بزرگ در سراسر دنیا، جهان را به مکانی بهتر تبدیل می‌کنند. در اینجا ما تعداد محدودی از کارآفرینان اجتماعی موفق را در همه عصرها معرفی می‌کنیم که ثابت می‌کنند نباید فقط حد پایین را نگریست، بلکه می‌توان به‌واقع بر روی محیط‌زیست و اجتماع تأثیر گذاشت.

 

مترجم: دکتر سیما تقی زاده دباغ


 

6- XAVIER HELGESEN, CHRIS FUCHS, AND JEFF KURTZMAN

خاویر هلجسن

شرکت کتاب‌های «جهانی بهتر»، نمونه شگفت‌انگیزی از یک سرمایه‌گذاری و کارآفرینی اجتماعی واقعاً موفق است. در سال 2002 تیمی از فارغ‌التحصیلان نوتردام: خاویر هلجسن، کریس فاکس و جف کورتزمن تشکیل شد. مأموریت شرکت جهانی بهتر، به حداکثر رساندن ارزش هر کتاب فراتر از آنچه که هست، در ترویج کتاب‌خوانی و سوادآموزی، در سراسر جهان است.

این شرکت کتاب‌ها را بازیافت می‌کند یا از کتاب‌های دست‌دوم مجدداً استفاده می‌نماید. این کار از طریق فروش کتاب در وب‌سایت شرکت و حمایت مالی از مدارس انجام می‌شود، به‌طوری‌که تابه‌حال 84 میلیون جلد برای ارتقا دانش و سواد با صرف بودجه $12.1 میلیون استفاده‌شده است. این شرکت موفقیت خود را بر اساس مدل خط پایه سه‌گانه، یعنی حفظ و در نظر گرفتن سود، محافظت از صدمات و اثرات محیطی و اثرات اجتماعی، بیان می‌دارد.

 

7-AKHTAR HAMEED KHAN

اختر حامد خان

یکی از پیشگامان موسسه‌های مالی خرد رو به رشد حال حاضر جهان اختر حمید خان است. تعهد و فعالیت او در توسعه جوامع روستایی در پاکستان، برای او عنوان نامزدی جایزه نوبل را به ارمغان آورد. دو پروژه مهم بزرگ در طول عمر حمید خان، پروژه تعاونی کومیلا و پروژه آزمایشی اورنگی بودند. هدف تعاونی کومیلا کمک به ایجاد زیرساخت‌های محلی در جوامع روستایی و همچنین کمک به کسب‌وکارهای نوآورانه توسط موسسه‌های مالی خرد بود. این پروژه در پایان ناموفق بود، ولی تجربه بزرگی را به خان یاد داد تا به سراغ پروژه‌های دیگر، مانند پروژه اورنگی برود. در مقایسه با کمیلا، پروژه آزمایشی اورنگی، در کمک به جامعه‌ی روستایی در حل مشکلات بهداشتی خود و مسکن کاملاً موفق بود. در راستای موسسه‌های مالی خرد، آموزش‌وپرورش و برنامه‌ریزی خانواده نیز همیاری می‌نمایند. برخی از جنبه‌های طرح خان هنوز در مناطق مختلف کراچی در دست اجر است.

 

8-IBRAHIM ABOULEISH

ابراهیم ابوالعیش

ابراهیم ابوالعیش در اوایل کار خود، در شرکت‌های مطرح و پیشرو دارویی در اروپا، مشغول توسعه و تحقیق روی داروهای نوین و مؤثر بر درمان پوکی استخوان و تصلب شرایین بود. او اصلا فکر نمی‌کرد که سفرش به مصر در اواسط دهه 70 مسیرش را تغییر خواهد داد. او اروپا را ترک کرد و به مصر برگشت. مطابق با عقاید مصر باستان (SEKEM) خورشید منشاء حیات است. ابراهیم به فکر تأسیس مزارع با چرخه بیولوژیکی فعال و مراکز آموزشی حرفه‌ای و پزشکی افتاد. بدین ترتیب او علاوه بر کمک به ترمیم طبیعت، به توانمندسازی کشاورزان مصری هم کمک کرد.

SEKEM (خدای خورشید) گیاهان مورد استفاده در طب سنتی مانند چای، پنبه ارگانیک که به محیط صدمه نمی‌زنند یا حتی باعث احیا محیط می‌شوند را پرورش می‌دهد. ابوالعیش در توسعه روش‌های عاری از مواد شیمیایی جدید تجدید پذیر، نقش کلیدی جهت تأسیس اولین کارخانه پنبه و شرکت خصوصی دارویی را ایفا کرد. کسب‌وکار ابوالعیش چنان موفق بود که توانست ایده و روش خود را به آفریقای جنوبی، هند، فلسطین، سنگال و ترکیه صادر کند.

 

9-WILLIE SMITS

ویلی اسمیت 

ویلی اسمیت ميكروبيولوژيستي بود كه هرگز فكر نمی‌کرد روزي يك کارآفرین اجتماعي شود. او در سال ١٩٨٩، در حين كار در اندونزي، با يك نوزاد اورانگوتان رهاشده مواجه شد. اين اتفاق باعث تغيير سريع رويه كاري او شد. اسميت بنياد بورنئو براي بقاي اورانگوتان‌ها را بنا نهاد. اين بنياد علاوه بر کمک به میمون‌های یتیم یا در خطر انقراض، به مردم محلي در فراگيري روش‌های کشاورزی پایا  و  فوائد  احیای جنگل كمك كرد. اسميت فعالیتش را  در اين بنياد به‌عنوان يك شركت کارآفرین گسترش داد. يكي از نوآوری‌های حیرت‌انگیز او استفاده  از انرژي گرمايي عصاره پالم قند  در تبديل به  شكر و اتانول  بود. اين مورد در ايجاد شغل و حفاظت از  جنگل‌های محلي بسيار مفيد فايده بود. اسميت با به رسميت بخشيدن به كار خود در سرزمين مادری‌اش هلند، عنوان شواليه پيروان آشوکا را دريافت کرد، پس از آن هم جوایز ديگري را  از آن خود کرد.

 

10-BUNKER ROY

بانکر روی

بانکر روی Sanjit، فعال اجتماعی و کارآفرین هندی، به هزاران نفر از مردم آسیا و آفریقا در فراگیری مهارت‌های فنی حیاتی و استفاده از انرژی خورشیدی، حتی گاهی در روستاهای دورافتاده کمک کرده است. Roy با کمترین امکانات توانست کالجی را ساماندهی کند که زنان بی‌سواد را به پزشکان و مهندسان و معماران متخصص تبدیل کند. نکته قابل‌توجه، استفاده از انرژی خورشیدی در هریک از کالج‌هاست که تجهیزات آن به‌وسیله دانش آموزان قبلی خود آنجا ساخته‌شده بود. هدف Roy در تأسیس این دانشگاه، بهره‌گیری شخصی نبود، بلکه قصد ارتقاء اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی زنان در سراسر هند، سرزمین مادری‌اش بود (که البته برخی از جنبه‌های این پروژه به آفریقا هم گسترش یافت). دستاورد این پروژه در رشد زنان پابرهنه و بی‌سواد و تأسیس و راه‌اندازی کالج، دال بر موفقیت بسیار عالی آن است.

 


 

منبع: www.onlinecollege.org

پروژه ها

تمام پروژه های آینده برتر را اینجا ببینید

گروه های همکار

مجله سیب سبزخیریه زنجیره امیدپایگاه خبری و اطلاع رسانی رکناگروه توسعه مدیریت نشاشبکه اجتماعی ورزشی طرفداریخیریه ترنم مهر و امیدمجله زندگی ایده آل
« شما نیز به جمع همکاران آینده برتر بپیوندید »