پروژه توان افزایی زنان

پروژه توان افزایی زنان سرزمینمان

« جهانی بدون فقر »

جهانی بدون فقر

تاریخ ارسال : جمعه , 15 ارديبهشت 1396

 


محمد یونس فرزند سوم یک خانواده یازده نفره است. او که در یکی از روستاهای بنگلادش متولد شد، پس از اتمام مقطع دبیرستان، وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه داکا می‌شود و لیسانس و فوق‌لیسانس خود را از این دانشگاه اخذ می‌کند. یونس در سال ۱۹۶۵ با بورسیه تحصیلی برای اخذ دکترا در رشته اقتصاد به آمریکا می‌رود و پس از اتمام تحصیل و چند سال تدریس در دانشگاه‌های آمریکا به کشورش بنگلادش باز می‌گردد و مشغول به تدریس اقتصاد در دانشگاه چیتاگونگ می‌شود. در این مقطع زمانیست که یونس به مشکلات عمیق جامعه روستایی و فقیر بنگلادش پی برده و به این نتیجه می‌رسد که تدریس تئوری‌های اقتصاد در دانشگاه به شرایط مردم فقیر کمک بزرگی نخواهد کرد و تصمیم می‌گیرد راه‌حلی عملی برای معضل فقر بی اندیشد. او با ایده پرداخت وام‌های کوچک به زنان فقیر برای راه انداختن چرخه زندگی‌شان شروع کرد و کم‌کم توانست کمک شایانی به زندگی فقرا و اقتصاد بنگلادش بکند.

 

امروز پس از گذشت سه دهه، مبحث وام‌های خرد به یکی از مباحث مهم ادبیات توسعه تبدیل‌شده است. یونس به دلیل مبارزه با فقر در سال ۲۰۰۶ جایزه صلح نوبل را از آن خود کرد چراکه او نیز همانند بسیاری دیگر معتقد است که تا فقر هست، صلح در دنیا حکم‌فرما نخواهد شد.


محمد یونس تجربه‌اش در مبارزه با فقر و راه‌اندازی بانک گرامی (موسسه‌ای که او برای اعطای وام‌های خرد تأسیس نمود) را در کتاب "جهانی بدون فقر" جز به‌جز شرح می‌دهد. این کتاب به ما یادآور می‌شود که چگونه انسان برای از بین بردن فقر و گسترش رفاه می‌تواند قدم‌به‌قدم به واقعیت نزدیک و نزدیک‌تر گردد. 

 


 

بخشی از کتاب «جهانی بدون فقر» نوشته محمد یونس را در ادامه می‌خوانید:


به باور من، همه انسان‌ها یک مهارت ذاتی دارند که شناخته‌نشده است و آن مهارت زنده ماندن است .این واقعیت که فقرا زنده‌اند گویای این است که آن‌ها این مهارت را دارند. نیاز نیست به آن‌ها آموزش داده شود که چگونه زنده بمانند چراکه آن‌ها خود، آن را می‌دانند؛ بنابراین به‌جای اینکه وقت برای آموزش مهارت‌های جدید بگذاریم، روی مهارت‌های موجود در آن‌ها تمرکز کردم. اعتبار دادن به فقرا کمک می‌کند. آن‌ها به‌سرعت مهارت‌هایی که دارند مانند بافندگی، پرورش گاو، پوست کندن برنج و غیره را به‌کارگیرند.پولی که از این راه درمی‌آورند به کلیدی تبدیل می‌شود که با آن قفل مهارت‌های دیگرشان نیز گشوده می‌شود. این بدین معنا نیست که فقرا همیشه تمام مهارت‌هایی که در اختیاردارند را شناسایی می‌کنند. زمانی که ما برای اولین بار به روستاها می‌رفتیم تا به آن‌ها وام و اعتبار دهیم، آن‌ها از این‌که پولی قرض بگیرند می‌ترسیدند و می‌گفتند که نمی‌دانند باید با آن پول چه بکنند. این زنان مهارت‌های بسیاریداشتند، اما سرکوب‌های اجتماعی آن‌چنان احساس ترس و ناامنی در آن‌ها به وجود آورده بود که حتی از وجود چنان مهارت‌هایی در خود بی‌خبر بودند. باکمی تشویق و بیان چند مثال موفق ما کم‌کم توانستیم آن‌ها را از لاک خود بیرون بکشیم و از ترس برهانیم. آن‌ها اندکی بعد متوجه شدند که مهارت کافی برای پول درآوردن و برگرداندن وام خود را دارند.

 

 

پروژه ها

تمام پروژه های آینده برتر را اینجا ببینید

گروه های همکار

الو دکترراهنمای آنلاین دکوراسیون و معماری چیدانهمجله پزشکی دکتر سلامپورتال خبری برترین هامجله سیب سبزمجله زندگی ایده آلموسسه مطالعاتی حامیان فردا
« شما نیز به جمع همکاران آینده برتر بپیوندید »